top of page

GRIP: vaenlane või sõberHaardeabivahendite ehk grip’ide kasutamine postitantsu treeningutes võib tekitada meie kogukonnas erinevaid arvamusi. Mõnele inimesele need tõesti ei meeldi (mina isklikult enam ei teagi seda inimest oma lähiümbruses, kes ei kasutaks üht või teistsorti grip’i), kuna nad arvavad, et need muudavad postitantsu harjutuste õppimise liiga lihtsaks. Teisest küljest armastavad mõned inimesed grippe nii väga, et kasutavad neid palju, võib-olla isegi liiga palju.

Arvamusi selle koha pealt on palju ja lõppkokkuvõttes peavad kõik leidma just selle lahenduse mis neile endile sobib. Siin postituses arutleme grippide kasutamisest põhjalikumalt.

Alustame treeningu põhiaspektidest.

Postitantsu treenerina, hoolin ma oma õpilaste jaoks mitmes olulisest faktorist, ning pööran sellele igal treeningul vaatamata tasemele suurt rõhku ja vajadusel tuletan seda ka neile meelde:

 1. Ohutus on kõige tähtsam.

 2. Soovin, et mu õpilased tunneksid end oma edusammude osas hästi.

 3. Soovin, et mu õpilaste oskused muutuksid aja jooksul paremaks.


1. Ohutus eelkõige

Grip’id võivad postitantsu treeningul ohutuse tagamiseks osutuda hädavajalikuks.

Teised spordialad, nagu näiteks kaljuronimine ja võimlemine, kasutavad haarduvuse parandamiseks vahendeid, nagu magneesium. Nendel spordialadel pole see vastuoluline, kuid grip’ide kasutamine postitantsus võib mõnikord tekitada inimestes tunde, et nad valivad kergema tee. See aga ei vasta üldse tõele, sest nagu mulle meeldib öelda: “Kui see oleks nii kerge, siis oleksime me kõik maailmameistrid”.

Postitants võib asetada meid olukordadesse, kus vajame turvalisuse tagamiseks head haaret. Meie naha haare on hädavajalik, aga mis siis, kui me ei suuda kinni hoida, sest meie käed on higised? Kas peaksime lihtsalt riskima või jätma harjutamise vahele?

Kumbki neist valikutest pole tark.

Uute ja riskantsete liigutuste proovimisel on nutikas:

 1. Paluda kellelgi olla valmis sind vajadusel aitama (spotter).

 2. Kasuta maandumiseks midagi pehmet (safetymat).

 3. Kasutage grip’e, kui need teid aitavad.

Sellest järeldame, et meie tervis ja heaolu ning ka treeningu turvaline kulgemine on suuresti mõjutatud mõnest väikesest abivahendist.


2. Edu tunne

Ma tahan, et mu õpilased armastaksid postitantsu sama palju kui mina, sest ma päriselt ei kujuta oma elu enam ette ilma selleta. See tähendab, et ma tahan, et ka iga viimne kui üks õpilane tunneks, et nad arenevad.

Kui ma 2016. aastal postitantsuga alustasin, tundsin end imeliselt, kui tegin mõne lihtsa liigutuse. Aga raskemad elemendid tundusid teostamatud, eriti kuna mu käed olid kuivad ja keha ei haakunud postile.

Kuigi enamasti on treenijatel probleeme liigselt higiste kätega, siis minul just vastupidid on käed liiga kuivad, et saavutada korralik haare.

Arvasin juba too hetk, et miski võiks abiks olla, et seda paremaks muuta. Ja sellel hetkel olid populaarsed postitantsu kindad. Neid ma ei soetanud, sest tundsin, et need mind ei kõneta. Kahjuks aga ei olnud gripid veel kergelt kättesaadavad, lisaks sellele olin ma jätkuvalt vaene tudeng kellele isegi trennis käimine oli juba piisavalt suur rahaline väljaminek.

Siin kohal soovingi jõuda selleni, et ilma grip’i vahendeid kasutamata ei pruugi mõned õpilased tunnis sooritada trikke sellel tasemel mis oleks neile võimete kohane. Seega võib grip’ide kasutamine treenimist lihtsamaks muuta ja ma olen selle poolt!


3. Tasapisi paremaks

Postitantsus paremaks saamine nõuab aega ja harjutamist. Ei saa vahele jätta baasi ja hakata tegema kohe kõige raskemaid elemente.

Näiteks õpid esmalt selgeks põhiliigutuse, seejärel natuke keerulisema ja nii edasi. See järkjärguline edasiminek on oluline.

Aga kuhu sobivad gripid?

Mõnikord võib uute asjade proovimine olla hirmutav ja higised käed võivad seda veelgi raskendada. Gripide kasutamine võib aidata teil end millegi uue proovimisel enesekindlamalt tunda. Need võivad anda teile vajaliku tõuke, et mitte muretseda libisemise pärast.

Vähem stressi, rohkem tööd, eksole!


Ma kasutan ka grippe

Kuna treenin palju, aitavad grip’id mind meeletult. Kuigi ma saan algtaseme treeninguid vana harjumuse tõttu viia läbi ka puhaste kätega, ei tähenda see seda, et oleksin teistest parem. See on minu keha eripärasus. Ja usu mind, ma ei ole nii julge et ronida pea alaspidi lae alla ilma grip’ita, nii palju ma ennast veel ei usalda. Sest ka mina olen inimene ja närvidest lähevad mu peopesad higiseks. Lisaks, kas teadsite, et mul on suur avaliku esinemise hirm, üllatus-üllatus, treenerina teen ma seda mitu korda päevas ja see on suur stress minu kehale. Nüüdseks olen küll pisut rohkem sellega harjunud, aga sisimas olen alati kergelt närvis.


Nõuanded parema haarde saavutamiseks:


Kui teie käed/keha on higised:

 • Lisarasu eemaldamiseks kasutage duši all kanget seepi.

 • Kandke posti puudutavatele osadele tugevat deodoranti.

 • Tooge treeningule kaasa lisarätikud keha puhastamiseks.

 • Peske käsi seebi ja külma veega, ning laske neil seejärel õhu käes kuivada.

 • Kui miski muu ei aita, kasutage grip’e.

Kui teie käed/keha on kuivad:

 • Kasutage enne treeningut niisutajat (aloe vera või glütseriini baasil).

 • Proovi erinevaid aegu niisutamiseks (teen seda 6-12 tundi enne).

 • Kasutage talvel gripi nagu itac2.

 • Suvel kasutage kleepuvamaid grip’e, nagu „Monkey Hands” - punane versioon.

Ära vihka, ole sõber Mõned arvavad, et haardeprobleemid on ainult algajatel või närvilistel inimestel, kuid see teema on tegelikult palju keerulisem. Treenerid ja stuudio omanikud, mõelge erinevate inimeste teekonnale, kõik me oleme erinevad ja vajame erinevat lähenemist samale asjale. Grip’e ei tasu karta, need võivad aidata inimestel ohutult edasi liikuda. Õpilased, kasutage gripe, kui neid vajate. Mõelge loomulikult enne rasu eemaldamiseks käte pesemisele seebiga, easy as that. Kui teile tundub, et te ei suuda posti käes hoida ilma suure haardeabita, võib seda mõjutada haardetugevus või nahahooldus. Postitants on mõeldud kõigile, ka neile, kellel on higine või kuiv nahk. Gripid võivad muuta postitantsu paremini ligipääsetavaks. P.S. Peale kasutamist post ikka puhtaks, alati ja iga kord.

Kas sina kasutad grip’e? Mida sa arvad? Jaga kommentaarides oma grip’i lugusid või arvamusi.Comments


bottom of page